Aktuality

Botanické přírůstky do hadího infocentra

Jelikož se naše činnost točí kolem hadů, inspirovali i nejnovější výzdobu našich prostor: hned u vchodu do Environmentálního institutu Srdce Poohří jsme na originální vyřezávanou houpačku umístili dva botanické přírůstky, které mají hada ve jménu.

Hadí kořen (Bistorta major) se v minulosti používal jako protilátka při hadím uštknutí - nejspíš proto, že zakroucený tvar kořene připomínal zatočeného hada. V současnosti se prášek rostliny užívá proti průjmu při úplavici, při krvácení trávicího traktu, hemeroidech a silné menstruaci. Jeho údajných protizánětlivých účinků lidoví léčitelé yužívají proti mokvajícím ekzémům a při popáleninách. Ve středním Poohří je možné tuto rostlinu běžně nalézt na vlhčích horských loukách, lesních mýtinách, světlých hájích či na březích vodních toků a rybníků.
Název hadince obecného (Echium vulgare) odkazuje ke schopnosti rostliny vypuzovat jedy a zášť. Ve staré literatuře se uvádí, že její semena připomínají hlavu zmije a květy zase hadí hlavu - naši předci z toho vyvozovali, že je vhodná k ošetření hadích kousnutí. Bylina se vyznačuje močopudnými, zvláčňujícím i a protizánětlivými účinky. Zevně se používá také na revma a křečové žíly. I s touto rostlinou se můžeme hojně setkat ve Středním Poohří, zejména na různých náspech kolem železnice, kamenitých stráních, okrajích cest a rumištích.

Zdroj:
www.bylinkyprovsechny.cz
www.celostnimedicina.cz